Blog > Komentarze do wpisu

Dzień Zieleni - Midori no hi

29 kwietnia Japonia obchodzi urodziny cesarza Hirohito, który panował 62 lata (1926-1989). Okres ten nazwany został epoką Showa (oświecony pokój). Cesarz jest w świetle wydarzeń historycznych postacią kontrowersyjną, bowiem władał on Japonią w czasie, gdy przystąpiła ona do wojny. Z drugiej strony jednak, po klęsce cesarz Hirohito przyczynił się znacznie do odbudowy kraju i sformułowania w 1947 roku nowej konstytucji, której święto Japończycy obchodzą tego samego dnia, co my, czyli 3 maja.

Cesarz był wielbicielem natury, promował badania w dziedzinie biologii, a w szczególności biologii morskiej, napisał kilka książek. Po jego śmierci w dowód uznania dla zaangażowania w ekologię i propagowanie wiedzy na temat środowiska naturalnego ustanowiono dzień jego urodzin świętem łączności człowieka z naturą i wdzięczności za błogosławieństwa. W 2007 r. przeniesiono obchody Dnia Zieleni na 4 maja.

W tradycji szintoistycznej kontakt z naturą zapewnia kontakt z bogami, dlatego relacja człowieka z naturą powinna być pełna harmonii. W czasie obchodów Dnia Zieleni Japończycy spędzają czas na świeżym powietrzu. Parki i ogrody Tokio oraz innych miast są pełne ludzi, którzy bawią się na festynach, sadzą drzewa.

My również zapraszamy Was do naszego ogrodu w Składzie Bananów przy Wołodyjowskiego 47A na obchody Dnia Zieleni już 29. kwietnia. Postanowiliśmy według starszej tradycji połączyć świętowanie tego dnia z urodzinami cesarza.

Będziecie mogli spróbować prawdziwego japońskiego sushi, zasadzić drzewka, namalować imiona w alfabecie japońskim.

Do zobaczenia w Składzie Bananów! Czekamy na Was w piątek od 17.00.

Strona wyarzenia na FB:

http://www.facebook.com/home.php#!/event.php?eid=165259910197822

czwartek, 28 kwietnia 2011, czarna.marianna

Polecane wpisy